Przedszkole nr 7 w Chorzowie

W  placówce  realizuje  się następujące programy :

1. Program wychowania przedszkolnego " Dziecko w swoim żywiole" Wydawnictwo Nowa Era  - Dorota Kucharska, Dorota Sikora- Banasik, Irena Zbroszczyk, Justyna  Święcicka, Ewelina Wilkos - Grupa 1

2. Program wychowania przedszkolnego " Drużyna marzeń"  Wydawnictwo WSiP  - Jolanta WasilewskaGrupa  2

3. Program wychowania przedszkolnego  Wydawnictwo MAC - Wiesława Żaba -Żabińska, Wioletta  Majewska, Renata  Paździo   -  Grupa 3, 4, 7, 8

4. Program wychowania przedszkolnego "Planeta dzieci - Jolanta Wiśniewska  -Prawda, dobro, piękno w świecie wartości" - Wydawnictwo WSiP - Grupa 5

Programy własne :

1 " Mały ogrodnik" - autor Agnieszka Adamczyk

2 " Cukierenka pod siódemką" - autor Iwona Grześkowiak, Ewa Pafrtyka

3. "Lubimy owoce" - autor Anna  Substyk

4. " Maluch w świecie muzyki" - autor Katarzyna Sadowska

5. " Zabawy relaksacyjene dlz dzieci w wieku przedszkolnym" - autor Iwona Grześkowiak

6. "Współpraca nauczucieli Przedszkola nr 7 w Chorzowie z rodzicami" - autor Iwona Grześkowiak, Beata Kwaśniewska

Metody, jakie wykorzystujemy w pracy

Stosowane w naszym przedszkolu metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Są to metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego:

Metody czynne:

1. Metoda samodzielnych doświadczeń.
  2. Metoda kierowania własną działalnością dziecka.
  3. Metoda zadań stawianych dziecku.
  4. Metoda ćwiczeń utrwalających.

Metody oglądowe:

1. Obserwacja i pokaz.
  2. Osobisty przykład nauczyciela.
  3. Udostępnianie sztuki/dzieła plastyczne, przestawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie.
  4. Koncerty muzyczne.

Metody słowne:

1. Rozmowy.
  2. Opowiadania.
  3. Zagadki.
  4. Objaśnienia i instrukcje.
  5. Sposoby społecznego porozumiewania się.
  6. Metody żywego słowa.

Ponadto praktykę pedagogiczną wzbogacono o nowatorskie toki metodyczne. W codziennej pracy wdrażamy elementy poniższych metod:

1. Metoda Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej, która ułatwia rozwój możliwości umysłowych i uzdolnień do uczenia się matematyki.
  2. Metoda pedagogiki zabawy, która proponuje działania dające członkom grupy możliwość rozwoju w atmosferze zaufania, wzajemnej akceptacji, ułatwia kontakty z innymi, ze sobą i otaczającą rzeczywistością.
  3. Metoda Ireny Majchrzak, która przygotowuje do nauki czytania.
  4. Metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, która pozwala na przybliżenie dzieciom muzyki klasycznej.
  5. "Burza mózgów" podczas rozwiązywania problemów.
  6. Metoda symultaniczno-sekwencyjna J.Cieszyńskiej w terapii logopedycznej.
  7. Metoda malowania dziesięcioma palcami, która pobudza ekspresję fantastyczną, wzmacnia wiarę we własne siły.
  8. Metoda Weroniki Sherborne zw. Ruch Rozwijający, gdzie główną ideą jest poznanie własnego ciała, usprawniania motoryki.

Programy  edukacyjne , z których korzysta nasze przedszkole:

1. Nasze przedszkole bierze także udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym " Z Kicią Kocią maluch zmienia się w zuchy" - którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja po przerwie wakacyjnej do warunków przedszkolnych, poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

2. Bierzemy udział także w Projekcie Ogólnopolskim " Alfabet logopedyczny" - głównym celem jest dbanie o właściwą stymulację mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej

3.Dzieci 4,5,6 - letnie biorą udział w przedszkolnym programie edukacji antynikotynowej pt.: "Czyste powietrze wokół nas". Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu ukształtowanie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Koordynatorami programu są pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia wojewódzkiej i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy przygotowują realizatorów programu poprzez szkolenia i narady oraz przeprowadzają dystrybucję materiałów do poszczególnych placówek realizujących program.

4. Ponadto bierzemy udział w Projekcie edukacyjnym " Kubusiowi Przyjaciele Natury"- Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 9 milionów dzieci. W tym roku po raz 16. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

5. Dzieci biorą udział w OgolnopolskimProjekcie edukacyjnym " Czyste powietrze wokół nas" - głównym celem jest  Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

6. Jeszcze udział bierzemy w akcji informacyjno - edukacyjnej  pt" Wirusoochrona" -  Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.