Oferta edukacyjna
W placówce realizuje się następujące programy :
1. Program wychowania przedszkolnego " Dziecko w swoim żywiole" Wydawnictwo Nowa Era - Dorota Kucharska, Dorota Sikora- Banasik, Irena Zbroszczyk, Justyna Święcicka, Ewelina Wilkos
2. Program wychowania przedszkolnego " Drużyna marzeń" Wydawnictwo WSiP - Jolanta Wasilewska
3. Program wychowania przedszkolnego Wydawnictwo MAC - Wiesława Żaba -Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Paździo
4. Program wychowania przedszkolnego "Planeta dzieci - Jolanta Wiśniewska -Prawda, dobro, piękno w świecie wartości" - Wydawnictwo WSiP
Programy własne :
1 " Mały ogrodnik" - autor Agnieszka Adamczyk
2 " Cukierenka pod siódemką" - autor Iwona Grześkowiak, Ewa Pafrtyka
3. "Lubimy owoce" - autor Anna Substyk
4. " Maluch w świecie muzyki" - autor Katarzyna Sadowska
5. " Zabawy relaksacyjene dlz dzieci w wieku przedszkolnym" - autor Iwona Grześkowiak
6. "Współpraca nauczucieli Przedszkola nr 7 w Chorzowie z rodzicami" - autor Iwona Grześkowiak, Beata Kwaśniewska
Metody, jakie wykorzystujemy w pracy
Stosowane w naszym przedszkolu metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Są to metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego:
Metody czynne:
- Metoda samodzielnych doświadczeń.
- Metoda kierowania własną działalnością dziecka.
- Metoda zadań stawianych dziecku.
- Metoda ćwiczeń utrwalających.
Metody oglądowe:
- Obserwacja i pokaz.
- Osobisty przykład nauczyciela.
- Udostępnianie sztuki/dzieła plastyczne, przestawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie.
- Koncerty muzyczne.
Metody słowne:
- Rozmowy.
- Opowiadania.
- Zagadki.
- Objaśnienia i instrukcje.
- Sposoby społecznego porozumiewania się.
- Metody żywego słowa.
Ponadto praktykę pedagogiczną wzbogacono o nowatorskie toki metodyczne. W codziennej pracy wdrażamy elementy poniższych metod:
- Metoda Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej, która ułatwia rozwój możliwości umysłowych i uzdolnień do uczenia się matematyki.
- Metoda pedagogiki zabawy, która proponuje działania dające członkom grupy możliwość rozwoju w atmosferze zaufania, wzajemnej akceptacji, ułatwia kontakty z innymi, ze sobą i otaczającą rzeczywistością.
- Metoda Ireny Majchrzak, która przygotowuje do nauki czytania.
- Metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, która pozwala na przybliżenie dzieciom muzyki klasycznej.
- "Burza mózgów" podczas rozwiązywania problemów.
- Metoda symultaniczno-sekwencyjna J.Cieszyńskiej w terapii logopedycznej.
- Metoda malowania dziesięcioma palcami, która pobudza ekspresję fantastyczną, wzmacnia wiarę we własne siły.
- Metoda Weroniki Sherborne zw. Ruch Rozwijający, gdzie główną ideą jest poznanie własnego ciała, usprawniania motoryki.
Programy edukacyjne , z których korzysta nasze przedszkole:
1. Nasze przedszkole bierze także udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym " Z Kicią Kocią maluch zmienia się w zuchy" - którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja po przerwie wakacyjnej do warunków przedszkolnych, poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.
2. Bierzemy udział także w Projekcie Ogólnopolskim " Alfabet logopedyczny" - głównym celem jest dbanie o właściwą stymulację mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej
3.Dzieci 4,5,6 - letnie biorą udział w przedszkolnym programie edukacji antynikotynowej pt.: "Czyste powietrze wokół nas". Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu ukształtowanie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Koordynatorami programu są pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia wojewódzkiej i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy przygotowują realizatorów programu poprzez szkolenia i narady oraz przeprowadzają dystrybucję materiałów do poszczególnych placówek realizujących program.
4. Ponadto bierzemy udział w Projekcie edukacyjnym " Kubusiowi Przyjaciele Natury"- Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 9 milionów dzieci. W tym roku po raz 16. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.
5. Dzieci biorą udział w OgolnopolskimProjekcie edukacyjnym " Czyste powietrze wokół nas" - głównym celem jest Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
6. Jeszcze udział bierzemy w akcji informacyjno - edukacyjnej pt" Wirusoochrona" - Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.